Uzay teknolojilerinin Afrika’daki geleceği ve etkileri

Uzay teknolojilerinin Afrika’daki geleceği ve etkileri
Airbus, uzay teknolojilerinin Afrika’daki geleceği ve etkileri üzerine dönüm noktası niteliğinde bir rapor yayınladı.

Airbus, uzay teknolojilerinin Afrika’daki rolünü ve sosyoekonomik gelişimine etkilerini konu alan bir rapor (The Great Enabler: Aerospace in Africa) yayınladı.

Geniş içerikli rapor, sanayinin çeşitli segmentlerinin Afrika kıtasının temel zorluklarına nasıl hitap edebileceğini ortaya koyuyor: sağlık hizmetlerine erişimin artırılması; Afrika tarım ve hayvancılığını daha rekabetçi ve sürdürürlebilir hale getirerek gıda güvenliğinin artırılması; eğitim, egzersiz ve inovasyonun özendirilmesi; inovatif ürün ve çözüm sunan iş alanlarının güçlendirilmesi; Afrika kıtası boyunca insan ve mal  hareketinin önündeki engellerin kaldırılması.

Raporun resmi açıklaması, 30 Ekim tarihinde Fransa’nın Toulouse kentinde  Afrikalı devlet yetkililerin, siyasetçilerin, iş dünyası temsilcilerinin, girişimcilerin, hükümetlerarası organların ve çokuluslu gelişim kuruluşlarının toplandığı  özel  bir zirvede yapıldı.

Airbus’ın Afrika ve Orta Doğu Başkanı Mikail Houari, “Uzay sanayii, Afrika’nın sürdürülebilir gelişim yolunda karşılaştığı birçok sosyoekonomik zorluğa çözüm sunuyor. Refah bir gelecek için avantajlarından yararlanılabilmesi adına, soyutlanmış bir endüstri olarak düşünülen uzay sanayinin sosyoekonomik değişimleri mümkün kılan bir araç olarak görülmesi gerekiyor. Uzay teknolojilerinin Afrika’nın sosyal ve ekonomik gelişimini destekleyecek çeşitli yollarını gözler önüne seren bu raporun asıl amacı da budur.” dedi.

Rapor, uzay teknolojilerinin  üretim ve sanayileşme, sivil havacılık, tarım ve hayvancılık, sağlık hizmetleri ve insani yardım gibi sosyal ve ekonomik gelişimi en çok etkileyebilecek sektörlerdeki rolünü analiz ediyor.  

Üretim ve sanayileşme. Birçok Afrika ülkesi üretim ve sanayileşme açısından global uzay değer zincirinin nihai tüketicisi. Bu değer zincirinde üretici saflarına girmek birçoğu için zor olsa da imkansız değildir. Uzay teknolojileri konusunda Afrika’nın mevcut liderleri olan Güney Afrika, Tunus ve Fas, Afrika ülkelerinin uzay teknolojilerini üretme ve sanayileşme kapasitelerini geliştirme konusundaki zorlukları ve aynı zamanda da fırsatları gösteriyor.  Bu fırsatların başında da Afrika’nın genç ve giderek artan modern teknolojilere aşina nüfusuna yatırım yaparak elde edilecek potansiyel demografik kazanım geliyor.

Havacılık sektörü. Afrika’da daha büyük çaplı entegrasyon aracı ve ekonominin itici gücü olarak havacılık sektörünün rolünü artırmak için insanların pazarlara ve ürünlere en hızlı, ucuz ve verimli şekilde nasıl erişim sağlayacağı temel soru olarak kalmaktadır.

Tarım ve hayvancılık, Afrika kıtasının sürdürülebilir gelişiminin muhtemelen en önemli ayağıdır. Afrika nüfusunun yüzde 60’ına istihdam sağlamasına ragmen sektör, kıtanın GSYH’sinde yalnızca yüzde 15 paya sahip. Hassas tarım gibi uzay teknolojileri çiftçilere daha az malzeme ile daha fazla üretim yapma imkanı sunarak bu durumu tamamen tersine çevirebilir.

Sağlık hizmetlerine erişim kırsal bölgelerde yaşayan nüfus için zorluğunu korumaya devam ediyor. Hava ambulansları gibi sektörde mevcut teknolojilere yatırım yapmanın yanı sıra yeni teknolojiler, miktar, mesafe ve veri toplama konusunda tıbbi yardıma erişim ve acil müdahale dinamiklerini değiştirecektir.  

Uzay teknolojilerinin gücünü kullanmak için hükümet politikalarının açıklığına vurgu yapan rapor aynı zamanda insan sermayesinin gelişimi, ortaklıklar ve finansman konusunda da temel tavsiyeler içeriyor.   

  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Uçuş Zamanı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 465 55 58 | Faks : +90 212 465 55 58 | Haber Scripti: CM Bilişim