Uçağın en önemli beş parçasından biri İNİŞ TAKIMLARI

Uçağın en önemli beş parçasından biri İNİŞ TAKIMLARI
Uçuş Zamanı, Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. Atatürk Havalimanı Bakım Tesislerindeki İniş Takımları Atölyesini ziyaret ederek burada yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Uçağın en önemli beş parçasından biri İNİŞ TAKIMLARI

İniş Takımları Atölyesi Baş Teknisyeni Yakup Öztürk uçakların en önemli beş parçasından biri olan iniş takımlarını, bakım ve onarımlarını, atölyesini ve yaptıkları işleri Uçuş Zamanına anlattı.

Yakup Bey merhaba, atölyenizde yapılan çalışmaladan, süreçten kısaca bahseder misiniz?

Atölyemizde iniş takımlarının overall, tamir, modifikasyon ve testi yapılmakta. Atölyeye giren iniş takımlarının, söküm bölümümüzde ilk önce giriş kontrolleri yapılır, herhangi bir hasar ya da eksiklik olup olmadığına bakılır, yoksa en ufak parçasına kadar söküm kısmında sökülür. Daha sonra özel işlemler atölyesine yıkama ve boya sökümüne gönderilir. Boya sökümü yapıldıktan sonra bizim parça kontrol kısmımızda bu parçaların kontrolleri yapılır. Manuellere göre korozyon kontrolü, ölçü kontrolü, hasar kontrolü yapılır. Eğer parçada herhangi bir hasar yoksa standart tamire gider. Standart tamir dediğimiz işlemde; kaplaması sökülür, ısıl işlem yapılır, NDT yapılır, tekrar kaplanır, ısıl işlem olur, bize gelir. Bizim bu kısmımızda gelen parçaların bushing yuvaları vardır. Bushing yuvalarına primer dediğimiz birinci kat boya atılır. Bushingler çakılır, ölçüye getirilir. Bunların arkasından su girmesini engelleyen, korozyonu önleyen özel bir kimyasal uygulanır. Boyanır, boyandıktan sonra yine buraya gelir. Burada üzerinde olması gereken parçaların montesi yapılır. Mesela yağlama parçaları vardır onlar takılır, braketler varsa braketler tutturulur. Montaj alanına geçirilir.

img-20150126-wa0009.jpg

Sizin bu atölyeden her havayolunda var mı?

Türkiye’de ve Ortadoğu’da tekiz. İniş takımları atölyesi Ortadoğu’da da yok sadece Türkiye’de var. Türkiye’de de bu işi yapan biziz.

Kimlere hizmet veriyorsunuz?

Biz Türkiye’deki aşağı yukarı bütün havayolu şirketlerine hizmet veriyoruz. Yurt dışından da birçok şirkete hizmet veriyoruz; Avrupa’dan Hindistan’a kadar geniş bir coğrafyaya hizmet veriyoruz. Örnek vermek gerekirse, şu anda Yemen Air’e ait A330 uçaklarının overall’ını yapıyoruz, Space Jet, Go Air, Balkan Air’e ile yeni bir anlaşma yaptık onlar da yeni müşterilerimizden.

Bir iniş takımının bakıma girmesi için ne kadar süre hizmet vermiş olması gerekiyor?

800 iniş takımları için standart üç hafta, A320’ler için yaklaşık iki ay, A330’lar için de yaklaşık üç ay.

Bunların ne kadar sürede bir bakıma gelmesi lazım?

Her on yılda bir ya da 20 bin cycle’da. 1 cycle, uçağın 1 kere iniş kalkışıdır. 20 bin kerede hangisi önce dolarsa. Mesela büyük uçaklar saatten dolayı on yılda bir gelir, cycle’ları çok azdır. Küçük uçaklarda ise çok fazla iniş kalkış yaptığı için bunlar cycle’dan gelir genelde.

İniş takımları ne kadar önemli?

Uçağın iniş takımı, uçağın inişindeki hızını, ağırlığını, kuvvetini, yere bastığı andaki binlerce tonu üzerinde taşıyor. O derece önemli bir komponenttir.

Röportajımızın devamında İniş Takımları Atölye Mühendisi İbrahim Özalp bizlere iniş takımlarında en çok yapılan bakımları anlattı.

İniş takımları ile ilgili bize biraz bilgi verir misiniz?

İniş takımları uçağın önemli beş parçasından birisidir. Bunlar genellikle cinsine göre uçağın büyüklüğü yada cinsine göre sekiz yada on yılda bir büyük bakım yapılmak için uçaktan sökülerek iniş takımları atölyesine gönderilir.

İniş takımlarında en çok rastlanılan sorun nedir?

Sert inişlerde kaçaklar olabilir yani pilot olması gerekenden daha sert bir şekilde indiği zaman oluşan basınca bağlı olarak yüzeydeki mekanik aksamlarda bazı sorunlar doğabilir. Genelde bu tür sorunlarla karşılaşıyoruzş. Onun dışında uçağın iniş ya da kalkışı esnasında FOD olarak ifade ettiğimiz herhangi bir yabancı zararlı maddenin uçağın bölgesine gelip çarpmasından kaynaklanan hasarlar olabiliyor. Genelde bu taş olabiliyor, pistte çakıl taşı oluyor, iniş takımına çarparak oraya ya da sensöre zarar verebiliyor.

Hangi uçakların iniş takımlarına bakıyorsunuz?

Biz Boeing 777, Boeing 757, Airbus 380’in dışında 330, 340 geniş gövdeli dediğimiz uçaklara bakıyoruz. 320 ailesi 19-20-21, Boeing 737-400-800, Airbus 310-300 bu tür uçaklar. THY şu an en çok 800 ve 320 serisini kullanıyor, bir de 777’ler geldi. Yakın gelecekte 777’yi de kabiliyete alıp onların iniş takımlarını burada yapmak istiyoruz.

  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Uçuş Zamanı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 465 55 58 | Faks : +90 212 465 55 58 | Haber Scripti: CM Bilişim