Savunma Sanayii havacılıkta atakta

Savunma Sanayii havacılıkta atakta
Hürkuş'tan Anka'ya, ATAK'tan İMECE adlı uyduya; Türk Savunma Sanayi, pek çok projesi ile havacılıkta önemli atılımlar yaptığının haberini veriyor...

Milli Savunma Bakanlığı 2015 Bütçesi’ni sunuşunda savunma sanayi alanında ciddi yatırımlar ve atılımların haberini vermişti. Bütçe açıklamasında konuşma yapan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Bakanlık bütçesinin 22 milyar 764 milyon 235 bin TL olarak öngörüldüğünü belirtmiş, bir de 2019 için dünyanın her yerinden istihbarat, maden arama, tarım vb. alanlarında görüntü alabilecek İMECE uydusunun fırlatılacağı müjdesini vermişti. Uzun menzilli füze savunma sistemi projesinde sözleşme görüşmeleri ise devam ediyor. Savunma Sanayi’nde havacılık alanında devam eden projeler ise dikkat çekici ve Savunma Sanayiimizin atağa geçtiğinin habercisi...

Meltem 2 Deniz Karakol Uçağı: Deniz karakol ve sahil güvenlik uçakları porjesi kapsamında Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın 3 uçağı ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın 5 Deniz karakol uçağı teslim edilmiş. 6. Uçağı test aşamasındadır.

Mini İHA: Özel sektörün ürettiği mini insansız hava aracı sistemlerinden TSK hizmetine 164 adet insansız uçak ve 4 adet insansız helikopter alındı. Emniyet için 15 adet mini İHA teslim edildi.

ANKA: 2010’da İnsansız Hava Aracı Anka  ilk uçuşunu yaptı. Üretim faliyetleri devam ediyor. 10 adet İHA için ANKA S seri üretim projesi sözleşmesi imzalandı.

Hürkuş: İlk Türk tasarımı eğitim uçağı. 2013’te ilk uçuşunu yaptı. 15 adetlik seri üretim için karar alındı. Uçuş testleri Eylül 2014’te gerçekleştirildi.

ATAK Taarruz Helikopteri: 5 helikopterin teslimatı gerçekleştirildi. 50 helikopter Türkiye’de üretilecek.

Bayraktar ve Karayel İHA: TSK’nın taktik sınıfı İHA ihtiyacı için Bayraktar ve Karayel İHA sistemi 2015’de teslim edilecek.

Özgün Savaş Uçağı ve Helikopter: Kamu kurum ve kuruluşlarını hafif sınıf genel maksat helikopter ihtiyacını karşılamak amacıyla Türkiye şartlarına uygun Özgün Helikopter Programı başlatıldı. Yine özgün bir savaş uçağı geliştirilmesi için çalışmalar başlatılmış tasarım fazına geçilmiştir.

Müşterek Taarruz Uçağı Programı: F-35 uçaklarının uluslararası katılım ile tasarımı, geliştirilmesi, üretimi ve lojistik desteğini kapsayan uçak geliştirme faaliyetleri devam etmektedir.

TSK Helikopter Tedariki: TSK; Emniyet ve Orman Bakanlığı için 109 helikopter alınacak.

Ulaştırma Uçağı: TSK’nın modern taktik ulaştırma uçağı ihtiyacının karşılanması amacıyla altı Avrupa ülkesinin katılımıyla  proje başlatıldı.

Füze Sistemleri: TSK alçak irtifa hava savunma ihtiyacı için alçak irtifa hava savunma sistemi HİSAR-A projesi kapsamında üretim yapıldı. 2013’te denemesi gerçekleştirildi. HİSAR-O milli orta hava savunma füzesi ilk balistik atışı 2014’te yapıldı. Cirit Lazer Güdümlü Roket seri üretime başlandı ve Birleşik Arap Emirliklerine satıldı. Uzun menzilli füze savunma sistemi projesinde sözleşme görüşmeleri devam ediyor.

İMECE Uydusu: Yer gözlem uydu teknolojilerinin geliştirilmesi projesi kapsamında yerli uydu İMECE’nin çalışmalarına başlandı. 2019’da fırlatılması planlanıyor. Dünyanın her yerinden hiçbir kısıtlama olmaksızın alınacak görüntüler istihbarat, tarım, afet, maden arama vb. alanlarda kullanılacak.Göktürk-1’in 2015’te fırlatılması planlanıyor. Yine Göktürk-3 radar gözlem uydusu 2019’da fırlatılacak.

  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Uçuş Zamanı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 465 55 58 | Faks : +90 212 465 55 58 | Haber Scripti: CM Bilişim