Plastik bardaklarından sentetik petrol ürettiriyor

Plastik bardaklarından sentetik petrol ürettiriyor
Austrian Airlines (Avusturya Havayolları) yolcularının kullandığı plastik bardaklar sentetik petrole dönüştürülerek yeni yakıt ve plastik üretiminde kullanılıyor.

OMV'nin ReOil® pilot fabrikası, Ocak 2019’dan beri Avusturya Havayolları yolcularının kullandığı tek kullanımlık plastik bardakları işleyerek sentetik petrol üretiyor.

2018 yılının sonundan itibaren Avusturya Havayolları uçuş ekibi yolcuların kullandığı plastk bardakları diğer atıklardan ayırıyor. Atık değerlendirme şirketi bardakları temizleyip parçaladıktan sonra ReOil®’in Schwechat Rafinerisindeki pilot fabrikasına iletiliyor. Plastik atıklardan sentetik petrol üretmek için termal kırma olarak bilinen yöntem kullanılıyor. Elde edilen petrol daha sonra Schwechat Rafinerisinde işlenerek yakıt ya da plastik sanayinde kullanılan diger hammaddelere dönüştürülüyor. Bu geri dönüşüm insiyatifi ile Avusturya Havayolları, kaynakları korumayı hedefleyen döngüsel ekonomiyi destekliyor. Ek olarak sürecin lojistik partnerliğini Viyana Havalimanı (Flughafen Wien AG) üstleniyor.

OMV'nin ReOil® deneysel projesinin bir parçası olarak havayolunun işbirliği üzerine konuşan Avusturya Havayolları Kabin Operasyonlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Vera Renner, “Avusturya Havayolları uçuşlarındaki atıkları azaltmak için sürekli çalışmalarına devam ediyor. Yıllardır geri dönüşüm çabalarımıza büyük katkıyı uçuş ekiplerimiz yapıyor. Avusturya Havayolları’nın “Fly greener” ekibinde yer alan kabin görevlilerimizin insiyatifi ile OMV ile birlikte bu hedefimize yönelik önemli bir adım daha atabildiğimiz için memnuniyet duyuyorum.” dedi.

OMV Rafine ve Petrokimyadan Sorumlu Başkan Başyardımcısı Thomas Gangl, “Malzeme olarak plastiğin istisnai özellikleri hayatı onsuz düşünmemizi zor kılıyor. ReOil® fabrikasında Avusturya Havayolları bardaklarını sentetik petrole dönüştürerek daha sonra yakıt ya da tekrar plastik haline getirebiliyoruz. OMV araştırma projemiz sayesinde döngüyü kapatarak atık miktarını azaltabiliyoruz. Ortak çabalarımız, her iki şirket için kaynakları korumanın ne denli önemli olduğunun göstergesidir.” dedi.

OMV, 2011 yılından bu yana kullanılmış plastiğin potansiyelini araştırıyor. Schwechat Rafinerisinin Teknoloji merkezindeki test biriminin başarılı araştırma sonuçlarını elde etmesinin ardından daha büyük bir ReOil® pilot fabrika Schwechat Rafinerisinde 2018 yılının başında faaliyetlerine başladı. 100 kg kullanılmış plastikten 100 litre sentetik petrol elde edilebiliyor.

ReOil® projesinde OMV ile işbirliği, Avusturya Havayolları’nın "Fly greener" ekibinin insiyatifine dek uzanıyor. Lufthansa Group genelini kapsayan bir proje olan "Fly greener"ın hedefi, uçaktaki malzeme süreçlerini optimize ederken atık hacmini ve çevreye etkisini azaltmaktır. Lufthansa Group’taki her bir havayolu bu amaca yönelik kendi fikir ve konseptlerini geliştiriyor. Avusturya Havayolları birkaç yıldır kabindeki farklı malzemeleri ayrıştırarak geri dönüşüme gönderiyor. Ayrıştırılan malzemeler arasında pet ve cam şişeler, tetra pak, alüminyum kutular, kağıt ve gazeteler bulunuyor. Havayolu seyahatini daha etkin ve çevre dostu hale getirmek için grup genelinde çeşitli projeler geliştiriliyor.

  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Uçuş Zamanı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 465 55 58 | Faks : +90 212 465 55 58 | Haber Scripti: CM Bilişim