İstanbul'un yeni havalimanı resmen açıldı

İstanbul'un yeni havalimanı resmen açıldı
İstanbul'un yeni havalimanı çok sayıda devlet, hükümet ve meclis başkanı ile uluslararası kuruluş temsilcilerinin katılımıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.

Cumhuriyetin 95. kuruluş yıldönümünde çeşitli ülkelerden gelen üst düzey konukların katıldığı görkemli açılış törenine TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, çok sayıda bakan, milletvekili, sanatçı, işadamı ve sivil toplum kuruluşu iştirak etti.

İlk fazı tamamlanan ve bu aşamada 90 milyon yolcu kapasitesiyle hizmet verecek olacak yeni havalimanı, inşaatı tamamlandığında 200 milyon yolcu kapasitesine ulaşarak dünyanın en büyük havalimanı haline gelecek.

Atatürk Havalimanı vasfını koruyacak

Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni havalimanı hakkında bilgiler paylaşırken aynı zamanda merak konusu olan Atatürk Havalimanının işlevinden de bahsetti. Cumhurbaşkanı, yeni havalimanı tam kapasiteyle hizmete girdiğinde, Yeşilköy'deki Atatürk Havalimanı'nın, ticari seferlere kapanacağını fakat havalimanı vasfını koruyacağını söyleyerek, “Gerek havacılık fuarları, gerekse başka birtakım faaliyetler için Atatürk Havalimanı, aynı isimle hizmet vermeyi sürdürecektir. Atatürk Havalimanı'nın bu faaliyetler dışındaki alanları ise, söz verdiğimiz şekilde Millet Bahçesi olarak İstanbul halkının kullanımına açılacaktır. Fakat şu andaki kapalı alanları da inşallah ülkemizin, İstanbul'umuzun en büyük fuarı hâline getireceğiz. Dolayısıyla orası Atatürk Havalimanı, burası ise İstanbul Havalimanı olarak isimlendirilecektir. Havalimanımızın ismi de hayırlı olsun" şeklinde konuştu.

İstanbul Havalimanı'nın; mimarisi, inşası, işletmesi ve finansmanı ile dünyada da örnek bir proje olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin her aşamasında emeği geçen, katkısı olan kamu kurumlarına, bankalara, yüklenici firmalara, taşeronlara, mühendislere ve işçilere teşekkür etti.

Önemli transit noktası

Türkiye'nin, özellikle de İstanbul'un tarih boyunca hep stratejik bir konumda yer aldığını belirterek, İstanbul Havalimanı’nın hizmete girmesiyle ülkemizin kuzey-güney ve doğu-batı aksları arasındaki en önemli transit merkez konumuna geldiğini, yeni havalimanının 60 ülkeyi ve 20 trilyon dolarlık ekonomileri birbirine bağladığını ifade etti. İstanbul Havalimanı'nın hizmete girmesiyle, Avrupa hava sahasının yeniden yapılandırılması gerektiğini de dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık en önemli transfer noktası İstanbul olacağı için kıtalar arası uçuşların güzergâhları da büyük ölçüde değişecektir" diye ekledi.

 “Cumhuriyetimizin ilanının 95. yılında, 2023 hedeflerimize olan bağlılığımız, hizmete aldığımız bu eserle bir kez daha güçlenmiştir.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu vesileyle milletimizin Cumhuriyet Bayramı'nı tekrar tebrik etti ve Türkiye'nin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmaya; bölgesinde ve dünyada barışın, huzurun, güvenliğin, refahın sembolü haline gelmeye kararlı olduğunu vurguladı.

Dünya nüfusunun üçte biri İstanbul’dan geçecek

Açılışta konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ise cumhuriyetin 95. yılını kutladıkları günde yeni havalimanını açmaktan mutluluk duyduğunu söyleyerek İstanbul Havalimanı sayesinde dünya nüfusunun üçte birinin İstanbul`a direkt bağlanacağını ve bu havalimanını kullanarak dünyanın her yerine ulaşabileceğini belirterek, "Hedefimiz; birkaç yıl içinde en yoğun havalimanları sıralamasında ikincilik, tüm etaplar tamamlandığında da liderlik koltuğuna oturmak." dedi.

Turhan, "76,5 milyon metrekare bir alana inşa ettiğimiz bu havalimanının bugün açılışını yaptığımız ilk etabı ile birlikte yılda 90 milyon yolcuya, tamamlandığında ise 200 milyon yolcuya hizmet verecek. 225 bin kişiye istihdam sağlayacak, 250'si dış hatlar olmak üzere 300'den fazla uçuş noktası ile havalimanımız dünyanın en büyük havacılık merkezlerinden biri olacaktır." diye konuştu.

Türkiye'ye sefer düzenleyemeyen havayolu şirketlerinin havalimanına tahditsiz uçuş yapabileceğini dile getiren Turhan, dünya nüfusunun üçte birinin İstanbul'a direkt bağlanacağını ve bu havalimanını kullanarak dünyanın her yerine ulaşabileceğini söyledi.

Hedef; dünyada birincilik

Turhan, yeni havalimanında hedefin, birkaç yıl içinde en yoğun havalimanları sıralamasında ikincilik, tüm etaplar tamamlandığında ise birincilik olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugün hizmete vereceğimiz terminalde; 100 bin metrekarelik ticari alan, 40 bin araçlık otopark, çocuk oyun alanları, sergi salonları, konferans odaları, 451 odalı otel, ibadethaneler, sağlık merkezi gibi sosyal alanlar bulunmaktadır. Ayrıca dünyanın en büyük CIP salonlarından birini de bu havalimanımızda inşa ediyoruz. Yolcuya yönelik kolaylıklar kapsamında toplam 665 adet yürüyen bant, yürüyen merdiven ve asansör tesis edildi. Hazırlanan mobil uygulamalar ile yolcunun evinden bineceği uçağın kapısına kadar kolaylıkla ulaşması hedeflenmiştir. Engelli yolcularımız için de özel yolcu hizmetleri ve imkânları oluşturuldu."

Dünyanın en güvenli havalimanı

İstanbul Havalimanı’nda 42 kilometrelik en son teknoloji bagaj konveyör bandı oluşturulduğunu ve bagajların hasar görmesinin ve kaybolmasının minimuma inmesi yönünde gerekli tedbirlerin alındığını bildiren Turhan, havalimanı çevresinin en son teknolojiye sahip sabit ve hareketli kamera sistemleri ve radarlı çevre güvenlik sistemleri ile, terminal binası içerisinde de gelişmiş teknolojili X-Ray cihazları, vücut tarayıcıları, patlayıcı tespit cihazları, bomba iz dedektörleri gibi pek çok sistem ile güvenliğinin sağlanarak İstanbul Havalimanı’nın dünyanın en güvenli havalimanı olarak dizayn edildiğini kaydetti.

Saatte 250 uçak iniş-kalkış yapabilecek

Turhan, "143 yolcu köprüsü yolculara hizmet verecek ve 114 uçak aynı anda terminale yanaşabilecek, dünyanın en büyük gövdeli uçak tipleri de yeni terminalimize rahatlıkla yanaşabilecek." ifadelerini kullandı. Turhan, projenin ilk etabında 2 tam bağımsız pist, 2 adet de yedek pist olmak üzere toplam 4 adet pisti, bağlantılı hızlı çıkış taksi yollarını ve apronları hizmete açtıklarının bilgisini verdi. Pistlerin tamamının en kötü hava koşullarında iniş-kalkış yapacak uçaklara güvenli bir hizmet sunacak şekilde dizayn edildiğini ve son teknoloji sistemlerin bulunduğunu kaydeden Turhan, şöyle devam etti: "Uçakların yer hareketlerinin araç trafiğinden etkilenmemesi için tüm kargo ve yolcu taşımacılığı için yer altı tünelleri, yakıt ikmali için 105 kilometrelik özel yakıt şebeke ağı oluşturulmuştur. İlk etapta saatlik ortalama 80 uçak iniş-kalkış kapasitesi, tüm etaplar tamamlandığında ise saatlik 250 uçak kapasitesine ulaşacaktır. Ve bütün bunları barındıran zafer anıtını 42 ay gibi kısa bir sürede gerçekleştirdik. Aynı zamanda havalimanımız 10 milyar 247 milyon avro yatırım maliyeti ile cumhuriyet tarihimizin bir defada yapılan en büyük altyapı yatırım projesi olma özelliğini taşıyor."

Enerji ve su tasarrufu ile örnek proje

İstanbul havalimanının enerji ve su tasarrufu sağlayan çevreci örnek bir proje olduğunu dile getiren Turhan, şunları kaydetti: "Bu doğrultuda, terminal binamızda gerek mimari özelliklerinden gerekse kullanılan malzemelerden kaynaklı olarak yüzde 40 enerji tasarrufu sağlanacaktır. Bu havalimanından yapım aşamasından işletme aşamasına kadar hiçbir döneminde içme suyu rezervuarına hiçbir şekilde atık su atılmayacaktır. Havalimanımıza yağan yağmur ve atık sular geri dönüşüm sistemleri ile yeniden kullanılacaktır. Ayrıca, Tarım ve Orman Bakanlığımızla koordineli olarak 10 milyon ağaç dikilecektir. Türkiye 3 kıta arasında köprü konumundadır. Kıtaların birleştiği, doğu ile batının, güney ile kuzeyin kesiştiği İstanbul'a inşa ettiğimiz bu havalimanı, sadece Türkiye için değil, dünya sivil havacılık tarihinin yeniden yazılacağı bir projedir. İstanbul'dan 3 saatlik uçuşla 41 ülkeye, 5 saatlik uçuşla 66 ülkeye ulaşılabilmektedir. İşte bu sebeple İstanbul Havalimanımız, dünyanın en önemli havacılık merkezlerinden biri olacak."

  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Uçuş Zamanı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 465 55 58 | Faks : +90 212 465 55 58 | Haber Scripti: CM Bilişim