Hudson Mucizesinin 10. yıldönümü

Hudson Mucizesinin 10. yıldönümü
15 Ocak, US Airways uçağının New York'u ikiye bölen Hudson nehri üzerine iniş yaparak mucizevi bir kurtuluşa imza atan olayın 10'uncu yıldönümü.

American Airlines, olayın yıldönümünü anmak için Kuzey Carolina’daki Carolinas Havacılık Müzesi’nde düzenlenen davette US Airways 1549 sefer nolu uçuşun ekip ve yolcularına katıldı.

Kaptan Chesley “Sully” Sullenberger, First Officer Jeff Skiles ve uçuş görevlileri Sheila Dail, Donna Dent ve Doreen Welsh’in 15 Ocak 2009 tarihinde gösterdikleri cesaret ve beceriden dolayı onurlandırıldı.

10 yıl önce 15 Ocak 2009 günü kalkıştan biraz sonra US Airways’ın 1549 sefer nolu Airbus A320 uçağı kaz sürüsüne çarparak iki motorunu da kaybetti. Sullenberger ve Skiles kısa sürede uçağı Hudson nehrine indirerek bir felaketin yaşanmasını önledi. Kabin ekibi yolcuların su üzerinde uçağı terketmesine yardımcı oldu. Uçuş ekibinin kahramanca davranışları, New York ve New Jersey’deki kamu ve özel kuruluşların olay karşısında gösterdikleri hızlı tepkisi sayesinde uçağın 150 yolcusu  kurtuldu. ABD Ulusal Ulaştırma Emniyet Kurulu üyesi Kitty Higgins 1549 seferinde yaşanan bu olayı “havacılık tarihinde en başarılı uçağın suya indirilişi” olarak nitelendirdi.

Olaydan sonra 1549 seferi Hudson Mucizesi olarak anılmaya başladı. Davette konuşma yapan American Airlines CEO'su Doug Parker'ın "Bu bir mucize değildi, yılların eğitim ve tecrübesinden gelen beceri ve profesyonelliğin mükemmel bir örneğidir." dedi.