Dünyanın ilk yerli biyoyakıtlı ticari uçak seferi

Dünyanın ilk yerli biyoyakıtlı ticari uçak seferi
Etihad Airways’ın Boeing 787 uçağı 16 Ocak’ta yerel üretim sürdürülebilir yakıt ile dünyanın ilk ticari uçuşunu yaptı.

Khalifa Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne bağlı Masdar Enstitüsü’nün kurduğu kar amacı gütmeyen Sürdürülebilir Biyoenerji Araştırma Konsorsiyumu (The Sustainable Bioenergy Research Consortium (SBRC)), 16 Ocak’ta Etihad Airways’ın Boeing 787 uçağında yerel üretim sürdürülebilir yakıt kullanımı ile dünyanın ilk ticari uçuşunun duyurusunu yaptı.

Etihad Airways’in Abu Dhabi-Amsterdam uçuşu, karbon salınımını azaltmak için geliştirilen temiz alternatif uçak yakıtı açısından önemli bir kilometre taşı oldu. Girişim aynı zamanda sürecin ana maddesi olan deniz ürünü yetiştiriciliği ile BAE’de gıda güvenliğinin üzerine eğiliyor.

Uçak biyoyakıt araştırmalarında bölgenin önde gelen şirketlerinden olan Etihad Airways, tuzlu suda yetiştirilen bitkilerden elde edilmiş yakıt ile gerçekleştirilen ilk uçuşun da sahibi oldu.

Bu tarihi uçuşun Birleşik Arap Emirlikleri ve ana sanayi kolları için önemli bir kilometre taşı olduğunu belirten Etihad Aviation Group CEO’su Tony Douglas, şunları söyledi, “Etihad kendini bu yerli, uygulanabilir, maliyet etkin ve sürdürülebilir konseptin başarılı bir kanıtı olan projeye adadı. Karbon salınımının azaltılması havacılık sanayinin geneli için önemli olup Etihad olarak partnerlerimiz ile birlikte bu öncü araştırmanın ön sıralarında bulunmaktan gurur duyuyoruz.”  

Uçuşta kullanılan sürdürülebilir yakıt, SEAS (Seawater Energy and Agriculture System - Deniz Suyu Enerji ve Tarım Sistemi)’ın Masdar City’deki iki hektarlık çiftliğinde yetiştirilen Salicornia bitkilerinin yağından elde edildi. SEAS, tuzlu suda gıda ve yakıt üretimi için tasarlanan dünyanın ilk çöl ekosistemi. Tesiste yetiştirilen balık ve karidesler bitkiler için besin sağlarken aynı zamanda BAE’nin gıda üretimine de katkıda bulunuyor.

Yakıt üretimi için sürdürülebilir hammadde kullanımı, fosil yakıta kıyasla toplam karbondiyoksit salınımını önemli ölçüde düşürüyor. Biyoyakıt, doğrudan uçak yakıtına karıştırıldığından uçak, motor veya havaalanı yakıt ikmal sisteminde her hangi bir değişiklik gerektirmez. Benzersiz girişim, mevcut arıtma altyapısını kullanarak petrol ve gaz sanayini de destekler nitelikte olup gelecekte önemli bir sürdürülebilir uçak yakıtı alternatifi olma potansiyeli taşıyor.

Biyoyakıtların ticari kullanımı için onaylandığı 2011 yılından bu yana sürdürülebilir ve geleneksel uçak yakıtı karışımı ile yaklaşık 160.000 yolcu uçuşu gerçekleştirildi. Sürdürülebilir uçak yakıtı, havacılığın 2020 yılına kadar karbon salınımındaki büyümeyi durdurma ve 2050 yılına gelindiğinde salınım oranını 2005 yılındaki değerin yarısına indirme hedeflerine yardımcı olacak önemli bir fırsat.