2014 Havacılık tarihinin kabusu oldu

2014 Havacılık tarihinin kabusu oldu
2014 yılında meydana gelen uçak kazalarında 703 yolcu hayatını kaybetti. En çok tartışılan uçak kazası ise MH370'in kaybolmasıydı. İşte geçtiğimiz yılın uçak kazaları

2014 Havacılık tarihinin kabusu oldu

Geride kalan yıl içinde havacılık tarihine geçen önemli kazalar meydana geldi. Toplam 703 kişinin can verdiği kazaların en önemlileri uzak doğu uçuşları oldu. Hala esrarını koruyan MH370 Malezya uçağının Pekin seferi için havalanmasının ardından 227 yolcu ve 12 mürettabatıyla birlikte kaybolduğu 8 Mart tarihinden itibaren başlayan tartışmalar hiç bir zaman bitmedi. 'Kayıp Uçak' olarak tarihe geçen Malezya uçağının bulunması için 20 den fazla ülke seferber olmuştu  İşte 2014 yılında havacılık tarihine geçen önemli uçak kazaları

MH370 sefer sayılı Malezya uçağı (8 Mart)

Malezya Havayolları için kabus, havacılık tarihi için ise hala cevaplanmamış bir çok soru ve şüphe bırakan bu olaylar ne yazık ki 2014 yılının en çok konuşulan haberleri oldu.

Aslında aklımızdan hiç çıkmayan ve havacılığa tutkulu olan herkesin en kötü günde bir kere “Ne oldu bu MH370’e” yada “MH17’yi kim düşürdü?” diye kendine sorduğu bu olayları kısaca hatırlayalım.

8 Mart’ta Kuala Lumpur-Pekin seferini yapmak için havalanan Malezya Havayolları’nın MH370 sefer sayılı içinde 227 yolcu ve 12 mürettebat bulunan Boeing 777 tipi uçakla kalkışından yaklaşık 40 dakika sonra bağlantı kaybedildi. Ardından ise yaklaşık 1 saat sonra MH370 için kayıp raporu geçildi.

İşte MH370’le ilgili bilinen en net bilgiler ise aslında sadece bu kadar..

Olayın bundan sonrası ise sadece, son teknolojiyle yapılan ve hala devam eden ancak asla sonuç alınamayan aramalar, akıl almaz teoriler ve uçakla bulunan yakınları eşleri dostları olanların umutsuz ama bir gün haber alacağız düşüncesiyle sürüp giden bekleyişleri.

MH370 şimdiden havacılık tarihinin en büyük gizemi, şüphesi ve aslında hala en çok kullanan uzun mesafe uçağı olan ve Boeing’in en güvendiği serisi olan 777’ler için “acaba” diye düşündüren bir muamma olarak yerini almış durumda.

 MH17 sefer sayılı Malezya uçağı  (17 Temmuz)

2014 yılında en fazla uçak kazası haberi Rusya’yla savaş halinde olan Ukrayna’dan geldi

17 Temmuz günü ise akşama doğru tüm dünyayı şoka sokan haberde yine Ukrayna’dan geldi. Amsterdam’dan Kuala Lumpur seferini yapmak için havalanan Malezya Havayolları’na ait MH17 sefer sayılı için 283 yolcu ve 15 mürettebat bulunan B777 tipi uçak  Ukrayna'nın Donetsk Oblastı'na bağlı Hrabove köyü yakınlarında düştü.

Kazanın ardından ise yaşanan bilgi kirliliğin ardından durum netleşti ve herkes bir sonuçta hem fikir oldu; MH17 düşürüldü.

Uçakta bulunan 298 kişiden kurtulan olmazken, MH17’nin hala kimin tarafından ne amaçla düşürüldüğü bir sır olarak gizemini koruyor.

Uçağın düşürülmesi konusundan hala Kiev yönetimi ve Moskova birbirini suçlarken uçağın enkazı bile bölgede yaşanan çatışmalardan dolayı ancak 6 ay sonra toparlanıp incelenmek üzere Hollanda’ya getirildi.

MH370 ve MH17 için yazılan çizilen her şey görünen o ki 2015 yılında da devam edecek, bir sonuç alınır mı bilinmez ama artık bu iki “kaza” 2014 yılı ve havacılık tarihinin en trajik ve gizemli olayları olarak hafızalarda her zaman yer alacak.

2014 yılıda yine havacılık tarihinde Malezya uçakları kadar hatırlanmayacak olsa da yerine alan kazalara tanıklık etti.


Cezayir’de düşen C-130  (11 Şubat)

Cezayir'de ülkenin kuzeydoğusundaki Em el Buvaki şehri yakınlarında C-130 tipi askeri nakliye uçağı düştüğü bildirildi.

Uçakta bulunan 74 yolcu ve 4 mürettebattan sadece 1 kişi sağ olarak kurtuldu.

Tunus’ta düşen AN-26 (21 Şubat)

Tunus’ta Grombalia bölgesinde Libya’ya ait Antonov AN-26 tipi uçak düştü.

Uçağın düşme nedeni motorlarından birinin yanması olarak belirtilirken, uçakta bulunan bulunan 6 mürettebat, 3 hasta ve 2 refakatçinin hayatını kaybetti.

Ukrayna’da düşürülen IL-76 (14 Haziran)

Ukrayna’da düşürülen yada düşen bir çok savaş uçağı oldu 2014 yılında. Bunların içinde ise en çok kayıp verilen kaza Ukrayna’da şuan savaş yüzünden nerdeyse harabeye dönen Lugansk Havalimanı yakınlarında gerçekleşti.

Ukraynalı askerleri taşıyan uçak Lugansk’a iniş yapmak için alçaldığı sırada bölgedeki Rus yanlısı silahlı milisler tarafından düşürüldü.

Askeri araç gereç ve yiyecek taşıyan IL-76 tipi uçakta bulunan 49 askerin hayatını kaybettiği belirtildi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan olaya ilişkin yapılan açıklamada “Rotasyondaki personeli taşıyan Ukrayna Hava Kuvvetlerine ait İl-76 askeri yolcu uçağı, uçaksavar ve büyük çaplı toplardan açılan ateş sonucu yara aldı. Uçakta askeri personel, gereç ve yiyecek bulunuyordu” denilmişti.


 Rockeffeler’ları şok eden kaza (14 Haziran)

ABD’nin ilk milyarderlerinden Standard Oil’in kurucusu John.D. Rockefeller’in torunu, ünlü hayırsever David Rockeffeler’in oğlu Richard Rockefeller kendi kullandığı tek motorlu uçağın New York yakınlarında kalkış yaparken düşmesi ile yaşamını yitirdi.

New York’un Wetchester bölgesinde yaşayan babası David Rockefeller’in  99.uncu yaşgününü kutladıktan sonra Maine eyaletindeki evine dönmek üzere kendi kulandığı uçağı ile kalkış yaptıktan dakikalar sonra havalimanının hemen yanındaki ağaçların üzerine çakıldığı belirtilen Richard Rockefeller, ‘’Sınr Tanımayan Doktorlar Derneği’’nin Danışma Kurulu üyesiydi.

AH 5017 sefer sayılı Air Algerie uçağı (24 Temmuz)

Burkina Faso'nun başkenti Ouagadougou'dan Cezayir'in başkenti Cezayir'e giden Air Algeria havayolları tarafından kiralanan Swiftair şirketine ait MD-83 model bir yolcu uçağından bir süre haber alınamadığı düşmüştü önce ajanslara.

MH370’in ardından kısa süreliğinede olsa bir kayıp uçak daha mı diye düşünmeye başlanırken kötü haber geldi.

İçinde bulunan 110 yolcu, 2 pilot ve 4 mürettebatıyla uçağın Burkina Faso sınırına yakın bir yerde çöle düştüğü öğrenildi.

Kazada 116 kişi hayatını kaybetti.

AH 5017 sefer sayılı MD-38 model uçağı, Swiftair adlı özel İspanyol havayolu şirketi Cezayir havayolu şirketi Air Algerie’ye kiralamıştı.

 İran’da düşen AN-140 (10 Ağustos)

Tahran-Tebes seferi yapan Antonov An-140 uçak, Mehrabad Havaalanı'ndan kalkışının ardından motor arızası yüzünden kentin ortasına düştü.

Kazada uçakta bulunan 48 kişiden 38’i yaşamını yitirdi.

Diyarbakı’da düşen F-16 (2 Eylül)

Diyarbakır'dak 8'inci Ana Jet Üssü Komutanlığı’ndan eğitim uçuşu için havalanan F-16D tipi savaş uçağı, inişe geçtiği sırada teknik bir arıza meydana geldi.

F-16D savaş uçağı inişe geçtiği sırada düştümüştü.

Ancak kazada sevindirici olan ise uçaktaki pilot Yüzbaşı Burcu Arpacı’nın fırlatma koltuğunu kullanarak uçağı terk etmesi ve paraşütle atlayıp kurtulması oldu.

 Konya’da düşen S-70B Sikorsky  (13 Ekim)

13 Ekim günü Türk Havacılığı için acı bir gün olarak tarihe geçti.

Deniz Pilot Binbaşı Deniz Akdeniz komutasında SeaHawk adı verilen S-70B Sikorsky tipi helikopter, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Deniz Hava Komutanlığı’ndaki Kartepe Cengiz Topel Askeri Havaalanı’nda Konya’ya intikal etmek üzere havalandı.

Konya’da bugün başlayacak ve 5 gün sürecek bir eğitim faaliyetine katılmak için havalanan helikopter ile irtibat 7 dakika sonra kesildi.

11 saat sonra ulaşılan enkazda Binbaşı Akdeniz ile birlikte Deniz Pilot Üsteğmen Çağrı Ceyhan, Radar Astsubay Kıdemli Üstçavuş Mehmet Karakaşoğlu ve Denizaltı Savunma Aletleri Astsubay Üstçavuş Ömer Burak Öğüt şehit oldu.

Vnukovo’da akıl almaz kaza (21 Ekim)

21 Ekim günün ilk saatlerinde “Vnukovo” havalimanında inanılması güç bir uçak kazası meydana geldi.

Özel Falcon tipi uçak havalanmak üzere pistte sürat kazandığı sırada önüne çıkan kar temizleme aracıyla çarpıştı.

VIP yolculara hizmet veren Falcon-50 tipi özel jet Paris’e gitmek üzere piste çıkarak sürat toplamaya başladı.

Uçak tam pistin ortasına ulaştığında karşısına kar temizleyen aracı çıkıverdi.

Özel jet kar temizleme aracıyla çarpışmasından sonra birkaç metre havalandıktan sonra alevler içerisinde piste geri çakıldı.

Kazada iki pilot ve bir hostes ile bir Fransız petrol şirketinin üst düzey yöneticisinin öldüğü bildirildi.

Kazanın ardından yaklaşık 3 saat sonra ise, ölen üst düzey yöneticinin ise Fransız petrol şirketi 'Total'in Başkanı Christophe de Margerie olduğu açıklandı.

Kazanın ardından çeşitli kar temizleme aracının şoförünün kaza anında şarhoş olduğu iddia edilmiş ve bunun üzerine bir süre çeşitli spekülasyonlar ortaya atılmıştı.

 Merzifonda düşen F-16 (1 Aralık)

5’inci Ana Jet Üs Komutanlığı / Merzifon'dan, 01 Aralık 2014 günü saat 10.49'da, planlı eğitim uçuşu için kalkış yapan 152'nci Filoya ait adet F-16C uçağı saat Merzifon'un 36 km güneybatısındaki Mecitözü/Konaklı mevkiinde düştü.

Olayda uçağın pilotu uçaktan paraşütle atlamış ve sağ olarak kurtulmayı başardı.

Düştüğü yer belli olmayan ABD F-16’sı  (2 Aralık)

Amerikalı yetkililerin kazanın yerini tam olarak belirtmediği Ortadoğu'da görevli bir F-16 savaş uçağının kalkış yaptıktan sonra üsse geri dönüşü sırasında düştüğünü ve uçakta bulunan pilotun öldüğünü açıkladı.

ABD Komuta Merkezi'nden yapılan açıklamada,"Ortadoğu'da 30 Kasım günü saat gece 11:00 sularında ABD'ye ait bir F-16 Savaşan Şahin'in savaş dışı bir sebeple düşmesi sonucunda bir ABD Hava Kuvvetleri pilotu öldü. Uçak, Ortadoğu'da görevli bulunduğu üsten kalkış yaptıktan kısa bir süre sonra yaptığı dönüş sırasında düştü. Kaza, Irak ya da Suriye'de olmadı. İlk bulgular elde edildirken. Kazanın asıl nedeni araştırılıyor. ABD ordusunun politikası gereği, pilotun kimliği en yakın akrabası tarafından teşhis edildikten 24 saat sonra açıklanacak. Yeni bilgiler geldikçe paylaşılacak" ifadeleri kullanıldı.

Bu kazanın garipliği ise Amerika’nın uçağının düştüğü yeri açıklamaması oldu. Olayın üzerinden haftalar geçmesine rağmen bu konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmazken, bu F-16’da havacılık tarihinin “garip” sırları arasında yerini almış oldu

 Akdeniz’de düşen Yunan F-16’sı   (4 Aralık)

Yunanistan'a ait Girit adasının 15 mil güneyinde bulunan Gavdos adası açıklarında devriye uçuşu yapan Yunan hava Kuvvetleri'ne bağlı F16 savaş uçağının motor arızası nedeniyle Akdeniz’de düştü.

Kaza anında iki pilotun paraşüt ile atlayarak denize düştüğü ardından bölgeye hareket eden sahil güvenlik botları tarafından kurtarıldıkları ve hastaneye kaldırıldıkları belirtildi.

Bu kazanın ardından ise F-16’lar için neden düşüyor diye tartışmalar başlarken, metal yorgunluğu iddiaları ortaya atılmıştı.

Bu kazalardan önce ise ABD, geçtiğimiz aylarda 82 adet F-16'nın uçuşunu metal yorgunluğu nedeniyle durdurduğunu açıklamıştı

 QZ8501 sefer sayılı Air Asia uçağı (28 Aralık)

2014’ün son günleri adeta kabus gibi geçerken bir kara haberde bu defa Endonezya’dan geldi.

Endonezya'nın Surabaya Adası'ndan Singapur'a gitmek için havalanan Air Asia Havayollarına ait A320 tipi, QZ 8501 sefer sayılı uçağı Java Denizi'nde düştü.

28 Aralık Pazar günü önce radardan kaybolan uçak birkaç gün süren aramalar sonucunda Java Denizi'nde, Kalimantan açıklarında bulundu.

Kazada ise uçakta bulunan 155 yolcu ve 7 mürettebat hayatını kaybetti.

Yılın son gününde ise Kongo Cumhuriyet'nde Kargo uçağı düştü ve 6 mürettebat hayatını kaybetti.

 Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü, 2014 yılı içerisinde 3.2 milyar kişinin ulaşımda havayolunu tercih ettiğini açıkladı.

Bu yıl içinde meydana gelen uçak kazalarında ise toplam 703 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu.

2013 yılında ise sivil havacılıkta 224 kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak: AirTurk

  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Uçuş Zamanı | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 465 55 58 | Faks : +90 212 465 55 58 | Haber Scripti: CM Bilişim